Моніторинг ринку слабоалкогольних напоїв в Україні свідчить про значні зміни у сфері, що зумовлені як глобальними тенденціями, так і особливостями внутрішнього споживання.
До 2015 року пиво було беззаперечним лідером, охоплюючи 90% ринку. Решта 10% припадала на інші категорії слабоалкогольних напоїв, які переважно споживали жінки та люди, що не віддають перевагу пиву.
Проте з 2015 року на ринку розпочався «сидровий бум». Такі нові продукти, як Apps та Garage, швидко завоювали популярність і зайняли 30–40% сегмента, потіснивши інші слабоалкогольні напої. Сьогодні основна конкуренція точиться між пивом і сидром, тоді як частка класичних слабоалкогольних напоїв продовжує зменшуватись.
Ринок слабоалкогольних напоїв в Україні контролюється двома основними компаніями:
- ГК «Нові Продукти» – 66%
- Оболонь – 33%
Воєнні дії суттєво позначилися на виробничих показниках. У березні 2022 року компанія «Оболонь» виробила лише 6,5% від обсягу аналогічного періоду 2021 року, однак уже у квітні почалося поступове відновлення. ГК «Нові Продукти» після тимчасового простою в березні 2022 року відновила випуск бутильованої води та енергетичних батончиків, а вже у квітні—травні повернулася до повноцінного виробництва слабоалкогольних напоїв.
Українські виробники активно виходять на міжнародні ринки, особливо в такі країни як Грузія, Молдова та Вірменія. Наразі близько 3% слабоалкогольних напоїв експортується, і цей показник має потенціал до зростання.
Середня вартість продукції в сегменті становить приблизно 45 гривень. У конкурентній боротьбі «Оболонь» позиціонує свої товари як доступну альтернативу, зокрема, порівняно з брендами Bronx і Revo.
Нагадаємо, що в Україні зростає виробництво крафтового пива — в гру вступають ринкові гіганти. Як зазначають аналітики компанії Pro-Consulting, рівень конкуренції на ринку крафтового пива є вищим за середній, з високим ризиком виходу нових гравців та сильною внутрішньогалузевою конкуренцією.
Джерело: Pro-Consulting