Як зазначають аналітики компанії Pro-Consulting, рівень конкуренції на ринку крафтового пива є вищим за середній, з високим ризиком виходу нових гравців та сильною внутрішньогалузевою конкуренцією.
Основними каналами збуту є продаж в закладах громадського харчування та спеціалізовані магазини. Також, внаслідок пандемічних обмежень у 2020-21 рр. досить розвинувся канал збуту через онлайн магазин виробника та спеціалізовані онлайн магазини. Проте, частка таких покупок онлайн залишається незначною.
Деякі виробники обмежуються спеціалізованими магазинами, проте більшість має диверсифіковані канали збуту. Експерти зазначають загальну низьку представленість крафтового пива в мережевому ритейлі. Можливою причиною називають незацікавленість ритейлерів та невигідні умови співпраці для виробників.
Відзначимо, що один з лідерів пивного ринку компанія PJSC Carlsberg Ukraine навесні цього року відкрила локальну мініпивоварню Klepka на території музейно-культурного комплексу «Львіварня» у Львові, що спеціалізується на крафтових сортах В компанії зазначають, що пивоварня себе окупає і має позитивні відгуки від клієнтів.
Загалом обсяги виробництва пива в Україні зросли на 9% у 2023 році. А за 9 місяців 2024 року — на 5% порівняно з аналогічним періодом попереднього року, і становили 110 млн дал.
Серед викликів, з якими доводиться стикатися виробникам в Україні: скорочення попиту, зменшення чисельності населення, постійне зростання цін, проблеми з електроенергією та логістикою, дефіцит персоналу.
За оцінками Pro-Consulting, частка споживання вітчизняного крафтового пива в Україні становить 3,3%, імпортного – 0,03%. Також опитування показало, що 60% споживачів є чоловіки у віці 25-44 роки, які мешкають у великих містах та мають середній рівень доходу.
До того ж переважна більшість споживачів (34%) обирає пиво за смаком та якістю, проте у порівнянні з іншими чинниками, на вибір доволі сильно впливає бренд пива (12%), Крім того, простежується певна залежність смакових уподобань від статі респондента. Жінки частіше обирають солодкуватий та фруктовий смак, а чоловіки – гірки та кислі сорти. За популярністю стилів лідирують класичне світле пиво та сорти в стилі IPA.
Експерти зазначають, що основними трендами на ринку Європи є зростання споживання безалкогольного пива та збільшення крафтового виробництва. В Україні основними тенденціями називають — відновлення виробництва, зростання E-commerce, збільшення продажів у фірмових магазинах, зростання виробництва безалкогольного, безглютенового та органічного пива, зростання крафту.
«Вибір споживачів зміщується у бік альтернативних напоїв, з різними інгредієнтами, різними смаковими профілями. Споживачі прагнуть експериментувати, відкривати щось нове і незвичне, а також у контексті наслідування здорового способу життя обирають напої зі зниженим вмістом цукру або безалкогольні види пива. На цих інноваціях ми й плануємо сконцентруватися найближчим часом» — розповідають у компанії AB InBev Efes Ukraine.
Раніше ми писали, як сімейна пивоварня з великою історією запустила пиво із макаронів. А також як бренд компанії Nestlé створив пиво зі смаком легендарної піци.