Луддити на марші: влада Нідерландів штучно стримує попит на рослинне молоко

Рослинне молоко у деяких з найбільших супермаркетів в Нідерландах коштує майже стільки ж, скільки коров'яче. Це – висновок дослідження, проведеного організацією Wakker Dier. Стримує ще більше здешевлення рослинного молока державна політика.

Wakker Dier провела аналіз розвитку середніх цін на літр молока в супермаркетах Albert Heijn, Aldi, DekaMarkt, Dirk, Hoogvliet, Jumbo, Lidl, Plus та Vomar. Організація порівнювала ціни на коров’яче молоко (знежирене, напівжирне, цільне) та рослинне молоко (соєве, вівсяне, рисове та мигдальне).

Відповідно до результатів аналізу цін, в популярних супермаркетах Aldi та Lidl ціна на літр рослинного молока майже зрівнялася з ціною на літр коров’ячого молока, що допомагає споживачам робити кращий вибір, не опираючись на ціну.

Порівняння цін на коров’яче молоко (колонка 2) з рослинним молоком (колонка 3) у різних супермаркетах (колонка 1)

Аналітики говорять, що на початку цього року ціна рослинного молока зросла через введення податку на вівсяне молоко. У Wakker Dier тоді забили на сполох, оскільки продажі рослинного молока впали на 7%.

У травні літр коров’ячого молока коштував у середньому на 91 цент дешевше, ніж рослинне молоко. Але зараз різниця стала меншою — 76 центів.

У деяких супермаркетах, однак, різниця у ціні залишається значною. Наприклад, у DekaMarkt різниця у ціні між літром коров’ячого та рослинного молока складає 1 євро, а в супермаркетах Dirk, Hoogvliet та Plus — відповідно 94, 98 та 96 центів. 

За словами Колліна Моленаара з Wakker Dier, це робить вибір на користь рослинного молока менш привабливим, і ці супермаркети мають докладати більше зусиль для зміни ситуації.

Важливо зазначити, що конкурентна перевага коров’ячого молока в країні значною мірою зумовлена державною політикою. Ціна на коров’яче молоко штучно занижується завдяки субсидіям на сільське господарство, тоді як рослинне молоко стає дорожчим через податок у розмірі 26 центів на літр.

Однак, як зауважує Моленар, супермаркети мають можливість самостійно регулювати ціни на свою продукцію, і для цього не потрібна політична воля.

Нагадаємо, раніше естонський стартап створив перше у світі молоко із насіння соняшнику.

Джерело

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Схожі теми

Інноваційний сир із картоплі добре плавиться у піці і тягнеться, як справжній

«Ми були жителями Нью-Йорка довше, ніж веганами, – пояснює Кобі Регев, співзасновник і генеральний директор Pleese Foods. – Коли...

Британці першими у світі перетворять капусту в білок майбутнього

Компанія побудує новий екологічний завод на території підприємства у Лінкольнширі (Великобританія).Naylor Farms розробив унікальний запатентований процес холодної екстракції, що...

Стартап “вирощує” веганське карпаччо на відходах з кафетеріїв

Заснована у 2011 році Ян Віллемом Босманом Янсеном, компанія впровадила кругову систему, у якій кавова гуща, зібрана з кафетеріїв...

На створення окремого інституту по вивченню кліткового м’яса виділили 10 мільйонів доларів

Ця фінансування є частиною інвестиції у $146 млн, які Міністерство сільського господарства США (USDA) роздає за програмою створення стійких...

Хумус із квасолі та снеки з гороху: український шеф-кухар запустив новий бренд автентичної їжі

Продукцію виготовляють із локальних інгредієнтів, серед яких ключову роль відіграють традиційні українські бобові культури.  У листопаді асортимент розшириться: очікуються приправи...

Danone поїть українців інноваційним молоком із вівса, кукурудзи та лісових горіхів

Українські споживачі уже можуть знайти широкий асортимент напоїв і йогуртів Alpro, включно з мигдальним молоком (із додаванням цукру та...

Може вас зацікавити

Лабораторна вирізка: стартап патентує технологію, що дозволить друкувати преміальне м’ясо

Заявка стосується нового методу біодруку, який має значно покращити...

Nestlé інвестує у фуа-гру з древньої японської приправи

Це вже другий сезонний запуск рослинної фуа-гри. Нова версія...

Вибір редактора
В продовження теми