Це відкриття має потенціал змінити підходи до управління харчовими відходами та водночас сприяти підвищенню продовольчої безпеки, поліпшенню здоров’я людей і підтримці фермерських господарств.
За даними дослідження, опублікованого в науковому журналі Frontiers, приблизно 22% з 46 млн т арахісу, який щорічно виробляється у світі, перетворюється на відходи у вигляді шкаралупи.
Це – близько 6,5 млн т клітковини і 595 тис. т рослинного білка, які наразі не використовуються у їжі
Традиційно шкаралупу арахісу використовують як корм для тварин, матеріал для упаковки або як промислові наповнювачі. Однак, за словами дослідників, це є “втраченим шансом”, адже такі відходи можуть бути цінним джерелом поживних речовин для людини.
Шкаралупа арахісу є багатим джерелом дієтичної клітковини, яка становить понад 60% її сухої ваги, а також містить близько 7% білка.
Окрім того, вона містить фітонутрієнти, такі як поліфеноли та флавоноїди, серед яких є лютеолін, відомий своїми протизапальними властивостями.
Дослідники також відзначають, що екстракти з арахісової шкаралупи мають потенціал для використання у лікуванні ракових захворювань, гіпертонії, а також у зниженні активності патогенних мікроорганізмів у харчових продуктах.
Що цікаво, аналогічні дослідження раніше проводилися з іншими видами горіхів, такими як лісові горіхи, мигдаль і волоські горіхи. Їхня шкаралупа вже використовується для виготовлення багатого на клітковину борошна та як білок.
Проте арахіс вирощується в значно більших обсягах, і його шкаралупа має набагато більший вміст білка та поживних речовин, акцентують дослідники.
Нагадаємо, раніше із капусти, селери та арахісу створили фарш для начос, а китайці навіть розробили курятину з арахісу.