Багато людей страждають на різні види харчової непереносимісті. Найвідоміші – це целіакія й лактозна недостатність. Організм людей, в яких діагностовано ці патології, нездатний засвоювати клейковину та молочний цукор. Тому для них важливо знати перелік безпечних продуктів.
Продукти, що не містять глютен
Глютен – це рослинний білок клейковини. Він міститься у злаках – пшениці, житі, ячмені. Є група людей з целіакією – нездатністю організму засвоювати глютен. Для них розроблена спеціальна дієта, яка замінює злаки на безпечні для здоров’я продукти. Її призначають хворим на целіакію або алергію на пшеницю.
Існує перелік продуктів, в яких клейковина відсутня:
- дикі та коричневі сорти рису, гречка, просо, амарант, деякі сорти вівса;
- м’ясо та птиця;
- риба та морепродукти;
- класичні соєві продукти;
- молоко та молочні продукти;
- різні види рослинних олій;
- вода, натуральні фруктові соки, лимонад, кава, чай, вино, міцні сорти сидру, спортивні коктейлі, газовані напої.
Пиво дозволяється лише з безглютенових сортів злаків. Перероблені та консервовані фрукти та овочі, м’ясні та рибні ковбаси, фарш, напівфабрикати в паніруванні, молочні продукти із загусниками вимагають обережності, оскільки можуть містити клейковину.
Протипоказані пиво, ель, спеції зі стабілізаторами та підсилювачами смаку у складі.
Як можна замінити молоко в раціоні
Лактоза – це молочний цукор. Її джерело – молоко та молочні продукти. Непереносимість молочного цукру – лактозна недостатність – пояснюється генетичними причинами та традиціями харчування у різних народів. Молоко багате на білки та мікроелементи, а також допомагає засвоювати інші поживні речовини.
Нездатність організму засвоювати лактозу означає необхідність відмовитися від молочних продуктів та потребу у пошуку альтернативного джерела корисних речовин. Виробники пропонують безлактозну продукцію, в якій молочний цукор вже розділений на складові елементи – глюкозу й галактозу. Таке молоко безпечне, містить протеїни та кальцій.
Також джерелом мікроелементів та вітамінів при лактозній недостатності виступають такі продукти:
- рослинні види молока – горіхове, соєве, кокосове, злакове, картопляне тощо;
кунжут, горіхи та насіння; - рис, овес, кіноа;
- бобові – квасоля, горох, боби, арахіс;
- різні види зелені;
- жирна риба – тунець, лосось, скумбрія та ін.;
яйця; - свіжі овочі – броколі, батат, гарбуз, морква;
- папая, манго, диня, абрикос;
- печінка;
- риб’ячий жир.
Допускається вживання продуктів із невеликим вмістом молочного цукру – олії, вершків, кисломолочних та ферментованих сирів, йогуртів. Чим більша жирність, тим менше лактози міститься. Правильна безлактозна дієта не завдає шкоди травленню та компенсує нестачу вітамінів та мінералів.
Існує багато продуктів, здатних безпечно та смачно замінити клейковину та молоко в раціоні. Однак, найрозумніше буде попередньо порадитися з лікарем або дієтологом. Вони допоможуть правильно скласти безпечну та збалансовану дієту.