Ми всі знаємо, від поганого настрою може врятувати шматочок чогось смачненького – не панацея, та все ж краще, ніж нічого. Для когось це цукерка або тістечко, а хтось любить ковбасу або хот-дог. Але насправді існують продукти, які завдяки своєму складу дійсно покращують або, навпаки, погіршують настрій, і діють вони практично на всіх. Про них ми й розкажемо в цій статті.
Як їжа впливає на емоційний стан
Продукти впливають на настрій людини внаслідок вмісту різних компонентів, які діють на функціонування мозку та хімічний баланс в організмі. Нижче представлені основні фактори, що пояснюють такий вплив.
- Серотонін – хімічний месенджер в мозку, який відповідає за регуляцію настрою, сну та апетиту. Деякі продукти, такі як банани, овес, шоколад й волоські горіхи, містять складові, які сприяють стимуляції цього гормону.
- Лосось, волоські горіхи та інші продукти, багаті на омега-3 жирними кислотами, мають антизапальні властивості та покращують роботу мозку, включаючи дію на настрій та стресові реакції.
- Темний шоколад, фрукти та ягоди, містять флавоноїди, які сприяють підвищенню кровообігу в мозку та вносять свій вагомий вклад у відмінний настрій.
- Такі продукти, як банани, лосось і гречка – джерела вітамінів групи B, зокрема B6, які грають важливу роль у виробленні хімічних речовин, що формують гарне світосприйняття.
- Авокадо та інші продукти багаті магній, мають прямий вплив на зміцнення нервової системи.
- Амінокислота L-теанін присутня в зеленому чаї. Вона розслабляє й заспокоює, поліпшує емоційний стан.
Ці харчові компоненти вступають у взаємодію з мозковою хімією, активуючи виробництво певних хімічних сполук, які створюють відповідний настрій.
ТОП-8 суперфудів для 100% настрою
Раціон має бути різноманітним й збалансованим. Варто також пам’ятати про різноманітні фактори здоров’я, наприклад, фізичну активність та якість сну. Але, пропонуємо виділити продукти, які вважаються суперфудами за їхніми корисними властивостями.
- волоський горіх та насіння – містять омега-3 жирні кислоти рослинного походження;
темний шоколад особливо багатий на флавоноїди; - овес – джерело комплексу вуглеводів, які стимулюють вироблення серотоніну;
- лосось – це омега-3 жирних кислот, які мають антистресові властивості та сприяють зниженню емоційного напруження (оселедець атлантичний виступає більш бюджетним аналогом);
- чорниця, малина, смородина містять антиоксиданти та антоціани, які допомагають захистити клітини від пошкоджень, покращити настрій та пам’ять;
- ламінарія (відома як морська капуста) багата на йод, що важливий для здоров’я щитоподібної залози, яка відіграє ключову роль у регуляції емоційного стану та енергійності людини;
- трави та спеції (ромашка, лаванда, меліса, куркума тощо) – відрізняються заспокійливими властивості, зменшують стрес та поліпшують сон;
- банан містить вітаміни групи B, наприклад B6, який бере участь у процесі виділення серотоніну.
Ця вісімка не є чимось екзотичними у нашій місцевості. Всі продукти ви знайдете в супермаркеті або на базарі у своєму місті.
Якої їжі не повинно бути у вашому раціоні?
Щоб одразу зупинити скептиків щодо раціонального харчування, слід сказати про їжу, що має протилежну дію. Багато чого, що є на прилавках, негативно впливає на настрій та провокує стрес. Це пов’язано з різними чинниками, такими як харчові алергени, рівень цукру в крові, вміст кофеїну та інші.
- Занадто багато цукру загрожує різким коливанням рівня глюкози в крові, що спричиняє втому та роздратування. Продукти, багаті на прості цукри (солодощі, газовані напої та печиво) призводять до небажаних ефектів.
- Хоча деяких людей кофеїн стимулює, для інших велика його кількість викликає нервовість, тривогу та головний біль.
- Продукти з високим глікемічним індексом, такі як білий хліб, цукрові снеки, соуси тощо, призводять до різких змін рівня глюкози в крові та нервовості.
- Трансжири, які зазвичай містяться у швидкому харчуванні та оброблених продуктах, пов’язані з погіршенням настрою та погано впливають на функціонування мозку.
- Зловживання алкоголю провокує депресію.
Звичайно ж, кожна людина унікальна, і реакція на їжу може відрізнятися. Але загальна тенденція для корисних та шкідливих продуктів є статистично доведеною. Харчуйтеся свідомо, і ваш настрій завжди буде на висоті.