Щодня ми вживаємо різноманітні продукти, кожен з яких має свій вплив на наш організм. Окрім білків, жирів та вуглеводів існує багато інших речовин, що необхідні для підтримання нашого здоров’я. Маються на увазі вітаміни, мікроелементи, мінерали, клітковина тощо.
Користь зернових для людини
Ключову роль в харчуванні людини відіграють зернові. Вони забезпечують значну частку денної енергії та поживних речовин. Необхідність вживання круп зумовлена їх наступними властивостями:
- Зернові є важливим джерелом вуглеводів, особливо комплексних (повільних). Вони постачають енергію, необхідну для функціонування організму.
Деякі культури, такі як пшениця, рис, і ячмінь, також є джерелами рослинного білка, яке необхідне для забезпечення організму амінокислотами. - Крупи включають оболонки, ендосперм та зародок, які є джерелами розчинної та нерозчинної клітковини. Це сприяє нормальному функціонуванню травної системи.
- Є джерелом вітамінів групи B, заліза, магнію та інших мінералів.
Деякі види зернових містять антиоксиданти, які допомагають в боротьбі з вільними радикалами та зменшують запалення. - Враховуючи різноманіття зернових продуктів, таких як рис, пшениця, ячмінь, гречка, овес, просо, їх вживання рекомендується в різноманітних формах для забезпечення всіх необхідних поживних речовин.
Рейтинг зернових для здоров’я органів травлення
Розглянемо рейтинг зернових та їх важливість для правильного функціонування шлунково-кишкового тракту людини. Звичайно, всі зернові продукти вважаються корисними для поліпшення травлення, завдяки вмісту клітковини, вітамінів та мінералів. Ось рейтинг зернових, які є найкращими варіантами для поліпшення роботи ШКТ.
- Овес є одним з найкращих джерел клітковини. Одна чашка вівсянки на воді містить близько 5 грамів клітковини. Крупа також є хорошим джерелом розчинної клітковини, яка особливо корисна для травлення. Вона утворює гелеподібну масу в кишківнику, яка допомагає повільно просувати їжу по травному тракту. Намагайтеся вживати не пластівці, а цільне або плющене зерно.
- Кіноа є ще одним хорошим джерелом клітковини. Одна склянка приготовленої каші містить близько 5-7 грамів клітковини. Є гарним джерелом білка, що допоможе вам відчувати себе ситим і задоволеним. Ця крупа дещо дорожча від тих, що ростуть в нашій місцевості, тому один-два рази на тиждень буде достатньо для отримання максимальної користі.
- Бурий рис є відмінним джерелом клітковини та корисних для здоров’я жирів. Порція приготованого бурого рису містить близько 4 грамів клітковини. Він містить антиоксиданти, які захистять ваші клітини від пошкоджень.
- Ячмінь також багатий на клітковину і корисні для здоров’я вуглеводів. Він є хорошим джерелом заліза, яке важливо для крові.
- Кукурудза є відмінним джерелом клітковини (близько 2 грамів на порцію). Вона багата на вітаміни групи В, які важливі для енергії та здоров’я нервової системи.
- Квасоля забезпечує велику кількість клітковини, яка допомагає в роботі кишкового тракту та зменшує ризик виникнення закрепів. Правильно приготовані страви із цих бобів не лише смачні, а й дуже корисні.
Окремо можна придбати в магазині пшеничні висівки – зовнішні шари пшениці, які містять багато клітковини та поживних речовин. Їх додають в коктейлі, м’ясні страви тощо. Цікавим варіантом перекусу можуть бути вже готові цілозернові хлібці.
Вибирайте цілозернові зерна, а не оброблені. Ціла зернинка містить більше клітковини, ніж оброблена. Старайтеся урізноманітнювати ваш раціон, це допоможе вам отримати широкий спектр поживних речовин.
Вживайте зернові й ваш організм вам подякує.