Індустріальний/промисловий парк – це територія для промислового розвитку в 15 га та більше, виділена при плануванні міста, яка надається для здійснення господарської діяльності. При цьому держава надає низку привілеїв, таких як звільнення від ввізного мита для нового устаткування, звільнення від податку на нерухомість та ін.
Світовий досвід
Перші промислові парки з’явилися на межі XIX та XX ст. в Західній Європі та США, і вважається, що перший такий парк з’явився в Манчестері в 1896 році. В США – в 1907 році в Чикаго. З часом парки стали важливим фактором економічного розвитку не лише в Європі та США, але й в Азії.
Найцікавіший кейс у Туреччини: за 20 останніх років вони створили у себе понад 350 індустріальних парків, а потім інвестували їх створення ще в 12 країнах. В результаті ВВП і експорт країни за цей час зросли більше ніж у три рази, також Туреччині вдалося розрахуватися за всі борги перед МВФ.
Також хороші результати демонструє Польща. Наразі там діють 14 спеціальних економічних зон (СЕЗ) та функціонують 78 індустріальних та технологічних парків. З 1995 року, відколи була створена перша СЕЗ, ВВП Польщі виріс на 50%, а експорт – втричі.
Індустріальні парки в Україні
Станом на 1 січня 2023 року в Реєстрі індустріальних парків України знаходилося 60 таких об’єктів. Але тут не без проблем: вся необхідна транспортно-інженерна структура є лише в семи парках, а реальну діяльність веде лише одне підприємство в кластері холодильного машинобудування.
Чому така ситуація:
- Для функціонування парку потрібно підключення до електро та водопостачання. А для цього потрібні великі інвестиції, від 10 до 40 млн. гривень;
- Відсутність керуючої компанії, яка б залучала інвесторів, та займалась розвитком індустріального парку. Тобто, якщо навіть є комунікації, але немає коштів, то парк не працюватиме;
- Не всі парки відповідають відповідній бізнес-моделі. На території промислового парку має працювати хоча б кілька підприємств зі спільними складами, офісними приміщеннями та іншою інфраструктурою. В Україні ж в парку працює одне підприємство, яке зареєструвало парк під себе.
Привілеї для індустріальних парків
Які саме привілеї надаються державою:
- Повна або часткова компенсація відсоткової ставки за кредитами на облаштування та здійснення господарської діяльності;
- Надання безповоротних коштів на інфраструктуру;
- Компенсація витрат на приєднання до комунікацій;
- Звільнення від податку на прибуток на 10 років;
- Пільги на податок на нерухомість;
- Звільнення від ПДВ на ввезення нового устаткування та ввізного мита на нього;
- Звільнення від податку на нерухомість за промислові об’єкти.
Створити індустріальний парк органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також юридичні та фізичні особи, які є орендарями або власниками земельних ділянок.
Чому потрібно будувати індустріальні парки в України: 4 причини
- Економія на будівництві підприємства. Будівництво саме на території парку може заощадити до 25% коштів у порівнянні з будівництво на іншій ділянці. Така економія виходить з ряду пільг, які були перечислені вище;
- Економія на логістиці, яка в час війни здорожчала принаймні на половину. Якщо обрати індустріальний парк недалеко від кордону з ЄС, то це дасть значні можливості для експорту;
- Індустріальний нетворкінг – це те, чого українському бізнесу варто ще навчитися. Він дозволяє залучати до власного виробництва інших резидентів і разом розвивати експорт;
- Створення нових робочих місць для місцевого населення, що, своєю чергою, призводить до активізації господарської діяльності окремого регіону.
Висновок
Під час війни індустріальні парки, завдяки своїм економічним і географічним перевагам, можуть сприяти відновленню економіки України. Вони розташовані на території, що відносно захищена від небезпек та недалеко від кордонів Європейського Союзу, що відкриває можливості для економічного зростання країни.
Шляхом розвитку індустріальних парків в Україні ми сприяємо відновленню економічного та промислового потенціалу нашої країни. Це дозволяє українським підприємцям не обов’язково шукати варіанти для бізнес-діяльності за межами країни, а залишатися в Україні, щоб розвиватись тут. Умови в індустріальних парках можуть бути більш стабільними та передбачуваними в порівнянні з іншими регіонами, що особливо важливо в умовах геополітичних або економічних турбулентностей. Але для успішної діяльності потрібне відповідальне проектування та формування концепції.