Це може бути конкурентоспроможною ціною в порівнянні з цілими шматками м’яса, такими як філе-міньйон та тендерлоїни, але все ще в 6 разів дорожче за яловичину, йдеться в останньому дослідженні стартапу Ark Biotech, що займається виробництвом біореакторів.
Щоб культивоване м’ясо стало придатним для масового споживання, воно повинно стати дешевшим.
Ark пропонує чотири способи зниження собівартості: зниження вартості середовища росту клітин, покращення врожайності біомаси, оптимізація біопроцесу та зменшення капіталовкладень (амортизації), переважно за рахунок більших біореакторів.
Компанія вважає, що збільшення розміру біореакторів є головним важелем для зниження CapEx (капітальних витрат): більші біореактори також знижують прямі витрати на виробництво товарів через нижчу амортизацію та зменшену потребу в робочій силі.
Ще один важливий чинник зменшення прямих витрат – здешевлення середовища вирощування клітин хоча б до $1 за літр. У поєднанні з іншими покращеннями це може підтримати паритет цін для культивованого м’яса.
У цілому, дослідження Ark показує, що культивоване м’ясо може стати доступним для масового споживання, якщо будуть досягнуті значні покращення в технології та виробничих процесах, що знизять вартість продукту.
Це може привести до зростання популярності культивованого м’яса та зменшення залежності від традиційного виробництва м’яса з тварин, вважають аналітики.
Нагадаємо, найбільший у світі виробник м’яса бразильська компанія JBS заявила про вхід у сегмент культивованих продуктів.