Українська пивоварня варить крафтові напої в колаборації з музикантами

Українська пивоварня Kyiv Local Brewery варить унікальне пиво та готується до випуску нових сортів після перемоги

“Після перемоги буде велике свято, на якому проллється багато пива. Ми дуже цього чекаємо і відкладаємо сорти на той час. Подумаємо також про збільшення об’ємів виробництва, але все залежатиме від стану економіки на той час”, – говорить співзасновник підприємства Євген Нартенко.

Історія KLB розпочалася у 2017 році з ідеї двох шкільних друзів – Євгена Нартенко та його друга Дмитра Самойлова – втілити в життя свою давню мрію. Це було досить складно, незвично та цікаво, говорить пивовар.

Пивоварня розташована на території колишнього заводу. Потужність – 4 000 літрів пива у місяць. В асортименті – кілька постійних сортів та щомісяця випускають нові, експериментальні. 

70% клієнтів KLB – бари та магазини крафтового пива

Нещодавно у рамках колаборації із музикантами Latexfauna Kyiv Local Brewery знову зварила нове пиво. Ця духмяна пшенична IPA з американським хмелем. Прибуток з продажу підприємці традиційно відправляють на допомогу ЗСУ.

Євген згадує, що першим у рамках колаборації було пиво з лаймом. Воно ідеально вписалося у співпрацю, адже Latexfauna має однойменну пісню “Лаймові небеса”. “Це пиво ми почали продавати 23 лютого, і буквально за добу все розкупили, але відвантажили клієнтам вже у квітні”, – згадує він.

За словами підприємця, колаборація додає інформаційності, творчості та прикрашає бренд.

Євген згадує, що коли він починав справу разом з Олексієм, то уже мав підприємницький досвід у сфері одягу та спорядження для сноубордингу. Але пивоваріння все одно стало викликом.

“На старті ми варили пиво вдома. На це багато фінансів не потрібно було, весь пакет обладнання коштував $500.  Через трьох місяців домашнього пивоваріння ми зрозуміли, що час створювати велику пивоварню”, – розповідає він. 

Поточне виробництво засновники стартували з бюджету у $20 тис., але їм, говорить Євген, дуже пощастило з приміщенням. Це була колишня столова при заводі, побудована за всіма нормами харчового виробництва. 

Перший рік працювали в мінус. Той набір обладнання, який був у підприємства, виявився недостатнім. Щоб почати заробляти гроші, потрібні були інші об’єми виробництва.

“Ми стартували з найдешевшого обладнання, яке знайшли в Україні. продати це було нереально. Єдиним шляхом стало зробити з цього робочий проєкт”, – говорить Євген

Зараз пивоварня вийшла на потрібний обсяг, однак не зупиняється у пошуку та створенні нових сортів.

Нагадаємо, раніше олімпійський чемпіон створив пиво з бичачого колагену.

Джерела: Дія.Подкаст, KLB

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Схожі теми

Світовий гігант запустив найбільший прискорювач харчових інновацій — перші продукти вже у продажу

Центр розміщений на базі дослідницьких установ компанії у Лозанні (Швейцарія) та є частиною глобальної мережі акселераторів Nestlé, запущеної у...

Інвестор Volia Agri-Food Park назвав точки зростання українського ринку їжі – взаємодія, інновації та нові продукти

Сьогодні під час New Food Summit 2023 він поділився власним рецептом перетворення української аграрної та харчової промисловості у потужну...

Лабораторне м’ясо із Південної Кореї можна буде вирощувати без тваринної сироватки та втричі швидше

Компанія CellMEAT створила середовище для культивування клітин без застосування фетальної бичачої сироватки (FBS).Нова культура, ймовірно, є результатом досліджень і...

Протеїнові коктейлі з картоплі можуть замінити молочний білок

Дослідники Центру нутрицевтиків Вестмінстерського університету дійшли висновку, що білкові коктейлі на рослинній основі можуть бути потенційною життєздатною альтернативою сироватковим...

Найбільша українська мережа пекарень відкрила перший заклад у Празі

Заклад відкрився в самому центрі Праги в ТЦ Palladium, поруч із Карловим мостом. Площа становить 173 кв. м на...

Шістсотрічна українська солеварня випустила сирну сіль та шукає нового інвестора

Склад сирної солі включає різні сири, як от "Світанок", "Монастирський", сир із трюфелем, "Торба", "Годз", "Магура", "Верде" та "Чорна...

Може вас зацікавити

У бельгійських вафлях замінили вершкове масло на жир з комах

«Жир на основі комах є стійкою та здоровою альтернативою...

Рейтинг зернових: найкращі варіанти для поліпшення травлення

Щодня ми вживаємо різноманітні продукти, кожен з яких має...

Вибір редактора
В продовження теми