Рослинні сухпайки для ЗСУ: чому це важливо?

27 червня 2022 року на сайті президента України з’явилась петиція «Про введення вегетаріанських та веганських сухих пайків для Збройних Сил України». Чому ця петиція важлива та які проблеми вона вирішує?

Через повномасштабне вторгнення росії на територію України, до лав Збройних сил нашої держави вступила велика кількість захисників та захисниць. За словами міністра оборони України Олексія Резнікова ця кількість складає близько 1 млн осіб. Через це українська армія зіткнулась не тільки з проблемами забезпечення військових зброєю, бронежилетами, касками та іншими спорядженням, а й з харчуванням бійців та бійчинь.

Буквально в перші дні війни велика кількість закладів харчування переорієнтувалась на забезпечення потреб військових і почала готувати їжу для них. Також об’єднались цивільні українці, які почали передавати продукти армії. Наразі механізм забезпечення їжею військових працює краще. Ті сили, що перебувають у місті, селі чи інших місцях дислокації мають польові кухні. А в умовах неможливості готувати їжу армія використовує сухпайки.

Харчування і логістика доставки продуктів значно покращилась, але у цьому процесі досі є багато проблем. Так, військові, які не вживають м’яса зіткнулися з проблемами забезпечення свого харчування. 

Одними з перших, хто відгукнувся на їх потреби стала «Львівська веганська кухня». Ця спільнота почала готувати їжу для військових та біженців. Наступними для допомоги у харчуванні військових долучився проєкт «Веганська Кухня України» від ГО «Кожна тварина», які мають свої осередки у Вінниці, Києві, Луцьку, Дніпрі та інших містах України. Веганську тушонку на фронт відправляє український бренд The Loopci, який вже передав 2500 банок і навіть розробив спеціальний військовий дизайн для свого продукту. Цим та багатьом іншим організаціям довелось змінити свою діяльність для потреб українських воїнів та воїнок.

В українській армії є значна кількість людей, які не вживають м’яса та продуктів тваринного походження з етичних причин. За дослідженням кампанії UA Plant-Based в Україні 11% населення не вживає м’яса. Порахувати кількість таких людей в армії наразі складно, але вищезгадані ГО отримують заявки на рослинні продукти сотнями.

Одним з найпопулярніших веганів в українському війську є Павло Вишебаба, голова ГО «Єдина планета», музикант, посланець з питань толерантності ПРООН в Україні, що служить в 68 окремій єгерській бригаді ЗСУ. За його словами, він медійна людина та отримує багато веганської їжі від волонтерів, але що робити тим військовим веганам, які менш відомі та комунікабельні? Відеозвернення Павла з проханням підписати петицію ТУТ.

Сам автор петиції, військовослужбовець Петро Павлов стверджує, що «для вегетаріанця у військових сухпайках є лише чотири галетних печива й кава».

Інший же боєць ЗСУ Сергій, говорить про те, що йому доводиться забезпечувати половину їжі для себе самостійно.

Типовий український сухпай складається з: супу (на м’ясному бульйоні з додавання м’яса тварин); каші або квасолі, гороху, овочів (разом з м’ясом); чаю або кави; галет та сухарів; варення; спецій; приборів для їжі та пристроїв її нагрівання.

Загалом більшість сухпайків мають подібні позиції, але найкращі армію світу, такі як у США, Туреччини, Британії та Ізраїлю мають сухпайки, які можуть враховувати індивідуальні потреби військових.

Наприклад, у США зараз існує 24 види різних варіантів сухих пайків і 4 з них без вмісту м’яса.

В Ізраїлі ввели 50 тис. рослинних пайків для своїх військових. Саме в цій країні найвищий рівень вегетаріанців серед військовослужбовців: тут кожна 18-та людина, що проходить службу в армії, не вживає м’яса.

Великобританія також враховує індивідуальні потреби своїх громадян в армії. У британців розроблено 7 основних типів сухих пайків, а також додатково вегетаріанські (3 типи) та релігійні (6 типів) варіанти.

Також вегетаріанські або веганські сухі пайки присутні в арміях таких країн як Франція, Австралія, Індія, Сінгапур і у військах НАТО.

Варто розуміти, що введення рослинних сухпайків – це не зміна самого харчування у ЗСУ, а тільки його доповнення та розширення. Вегетаріанська та веганська їжа є пріоритетною для релігійних людей, що також присутні у лавах ЗСУ, а за дослідженням КМІС в Україні 87% населення є християнами і для більшості з них важливе дотримання посту. Також ця їжа підійде для іноземних військових з різними віросповіданнями чи релігією, що допомагають Україні у війні проти росії.

Окрім того, в українській армії є військові, які мають алергію на певні продукти, непереносимість лактози чи проблеми з травленням, а веганська пісна їжа часто використовується для розвантаження та відновлення стабільного функціонування кишково-шлункового тракту.

Зазвичай веганська їжа дешевша у виробництві, тому її ціна нижча за м’ясну. А приклади інших країн показують, що реалізувати сухпайки на рослинній основі не є складним завданням.

Рослинні пайки можна ввести в ЗСУ кількома способами:

  • Виготовляти самостійно – так, як це роблять для стандартних типів пайків в українській армії, але розширити і включити вегетаріанські чи веганські опції;
  • Закуповувати у приватних підприємців – на сьогодні існує велике різноманіття українських брендів, які виготовляють вегетаріанську та веганську їжу. Зазвичай таку їжу використовують для гірських походів, але її можна адаптувати під реалії військових;
  • Купувати в інших армій – рослинні сухпайки існують в багатьох арміях світу, тому їх можна вже готовими закуповувати для потреб ЗСУ.

Ведення рослинних сухпайків зможе забезпечити українських військових різноманітною їжею та врахувати особливості кожного захисника та захисниці ЗСУ.  Тож допоможіть українській армії та поставте свій підпис під петицією.

Автор статті: Вячеслав Кот, представник кампанії UA Plant-Based

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Схожі теми

Alviva Group виводить на ринок нову категорію хліба під брендом «Київхліб»

Продукцію з нової категорії виготовляють на підприємстві ТОВ «Український пекарний дім» у місті Біла Церква Київської області. Сума інвестицій...

Компанія Holo Industries представила безконтактне голографічне меню

Ви просто підносите руку - і в повітрі раптово виникає голографічний екран, за допомогою якого можна зробити замовлення. Дуже...

Nestlé об’єдналася з Future Meat Technologies для розробки продуктів з лабораторного м’яса

Компанія Future Meat Technologies базується в Ізраїлі, минулого місяця вона запустила свій перший завод з виробництва культивованого м'яса.У письмовій...

Собаку з’їли: корейський стартап виростив яловичий стейк за ціною традиційного м’яса

FBS — це суміш, видобута з крові плодів, вирізаних із вагітних корів. Містить «коктейль із білків», що робить його...

Виробник соків «Коник» та співзасновниця Young Business Club запускають виробництво крафтового сидру

Очікується, що продукт з'явиться на полицях мережі «Сільпо» до кінця квітня. У планах — експорт та завоювання до 80%...

Alviva Group виводить на ринок нову категорію хліба під брендом «Київхліб»

Продукцію з нової категорії виготовляють на підприємстві ТОВ «Український пекарний дім» у місті Біла Церква Київської області. Сума інвестицій...

У Food Market від Епіцентр продажі кулінарії зросли більш ніж на 50%

Мережа Food Market від «Епіцентр» — один із наймолодших продуктових ритейлерів України: напрямку ще немає й п’яти років. Станом...

Українська пивоварня отримала дві нагороди World Alcohol-Free Awards

Темне безалкогольне пиво Dark Non-alcohol (ABV 0,5%, IBU 13, Plato 7) отримало золоту медаль. Судді відзначили у ньому "аромати...

Може вас зацікавити

Морозиво із цвітної капусти виходить на полиці супермаркетів

Woolworths — друга за величиною група супермаркетів Нової Зеландії,...

Ні риби, ні м’яса: поставки рослинної яловичини до ресторанів зросли на 80%

Про це свідчать дані американської The NPD Group, яка...

Стартап отримав мільйон євро на харчову добавку, що рятує від перевтоми

Протеїни Ironic виробляються шляхом прецизійної ферментації та використовуються як...

З чистої етикетки. У виробників рослинних гамбургерів з’явився новий конкурент

Бургер unMEAT складається з інгредієнтів без ГМО, містить 230...

Інноваційна кава з білком та грибами містить 9 незамінних амінокислот — як м’ясо

Нова продукція, яка вийшла під брендом Fermy, включає два...

Вибір редактора
В продовження теми