Понеділок, 2 Грудня, 2024
інше

    Вегетаріанство – система збалансованого харчування: переваги та недоліки. Чи корисно буде вегетаріанцем?

    Збалансоване правильне харчування є основою здорового способу життя та збереження здоров’я протягом багатьох років. Поняття «правильне харчування» у кожного своє: хтось відмовляється від смаженої жирної їжі, хтось виключає надлишки солі зі свого раціону, хтось починає їсти лише дієтичні продукти, а хтось переходить на збалансоване вегетаріанське харчування.

    Що таке вегетаріанство?

    На думку багатьох, вегетаріанство – це рослинна дієта, яка виключає споживання м’яса. Але деякі вегетаріанці так не вважають, для них це не просто раціон харчування, а скоріше життєва філософія.
    Раціон вегетаріанця може бути різноманітним та смачним. Збалансоване вегетаріанське харчування дуже різноманітне, рослинні страви можуть бути смачними, багатогранними та поживними. Вегетаріанське харчування включає в себе злаки, фрукти, овочі, боби, горіхи і багато інших дієтичних продуктів рослинного походження.

    Різниця між веганством та вегетаріанством

    Давайте розберемося, чим відрізняється веган від вегетаріанця. Що їдять вегетаріанці? У їхньому білому списку можуть бути яйця та молочні продукти. Допускається також мед, без проблем вживаються гриби, оскільки це рослинна їжа. Тобто головний принцип — жодної забійної їжі, жодного м’яса. Чим насамперед відрізняється веган від вегетаріанця, так це безкомпромісним запереченням усієї тваринної їжі на своїй тарілці. В раціон допускаються виключно рослини, тобто продукти рослинного походження. Відповідно, за бортом залишаються послаблення, які дозволяють собі більш ліберальні вегетаріанці: молочні продукти, яйця і навіть мед, бо це знущання над бджолами. Суворі принципи веганства поширюються далеко за межі кухні. Жодного одягу з хутра та шкіри, табу на косметику, у складі якої є тваринні компоненти. Тобто хоч би якими були ідейно близькі веган і вегетаріанець, відмінність їх — у мірі неприйняття тваринної продукції.

    Користь та шкода вегетаріанства

    Травна система

    Як вказує ВООЗ, червоне м’ясо є канцерогенним для людини і може викликати рак кишечника, підшлункової залози та простати. Скорочення споживання червоного м’яса зі 100 г на добу до 25 г знижує можливість утворення раку кишечника на 25%, а повна відмова – на 35%.                                                                                                     При цьому є й негативний бік — при повній відмові м’яса необхідно компенсувати його іншими продуктами. Найчастіше це відбувається непослідовно і ШКТ (шлунково-кишковий тракт) не встигає перебудуватися. Це призводить до збоїв у травній системі, запору, діареї, здуття. Лікарі рекомендують виводити м’ясо з раціону поступово, компенсуючи його іншими білками тваринного походження (риба, яйця).

    Серцево-судинна система

    Через надмірне вживання тваринного жиру на стінках судин утворюються холестеринові бляшки, що призводить до атеросклерозу. Вчені з Великобританії повідомляють, що ризик розвитку серцево-судинних захворювань знижується на 13% у людей, які відмовилися від м’яса на користь риби. І на 20-22% – у вегетаріанців та веганів.
    Проте відмова від м’яса збільшує ризик виникнення інсульту на 20%. Для захисту серця краще вибирати цільнозернові продукти та бобові з високим вмістом клітковини, вони повільно перетравлюються та мають низький глікемічний індекс, що допомагає підтримувати стабільний рівень цукру в крові. Розчинна клітковина допомагає знизити рівень холестерину.

    Мозок та нервова система

    Вегетаріанська дієта може призвести до “холінової кризи”. Холін – це поживна речовина, яка потрібна для здоров’я мозку та інших функцій. У червоному м’ясі міститься і вітамін В12, який пов’язаний із формуванням нервової системи. Його дефіцит загрожує онімінням кінцівок, анемією та постійною втомою. І холін, і В12 містяться у великій кількості у червоному м’ясі та птиці.
    Проте вживання кількох яєць на тиждень допомагає компенсувати нестачу цих речовин. У разі веганської дієти людям слід розглянути можливість прийому добавок, особливо жінкам під час вагітності.

    Репродуктивна система

    М’ясо – це важливе джерело вітамінів В12 та D, а також таких речовин, як:

    • Омега-3;
    • Креатин;
    • “хороший” холестерин.

    Їх недолік призводить до порушення гормонального балансу як у чоловіків, і у жінок.
    Однак, всі ці елементи можна отримати з інших продуктів. Наприклад, існують такі джерела жирних кислот омега-3:

    • лляна олія;
    • рапсова олія;
    • соєва олія та продукти на основі сої, такі як тофу;
    • грецькі горіхи;
    • яйця.

    Якщо ваша дієта не виключає яйця або молочні продукти, при грамотному розрахунку ви також отримаєте необхідну кількість вітаміну B12. А якщо дієта не виключає риби, то звідти можна отримати необхідний запас омега-3.

    НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

    введіть свій коментар!
    введіть тут своє ім'я

    Схожі теми

    Екстрачорний шоколад АВК першим в Україні отримав міжнародну веганську ліцензію V-Label

    Екстрачорний шоколад АВК тепер офіційно рекомендовано для людей, які дотримуються рослинної дієти. Варто зазначити, що відповідний сертифікат отримує лише...

    Споживачі активно переходять на рослинні яйця: зростає ринок, з’являються нові продукти

    Згідно з даними, зібраними некомерційною організацією Good Food Institute та Plant Based Foods Association, у 2022 році сегмент яєць...

    Зона комфорту з Amazon. Рітейлер відкрив перший в Європі безконтактний супермаркет

    Можливість скупитися продуктами з використанням інноваційних технологій отримали британці. Безконтактна точка продажу розмістилася у торговому центрі Ealing Broadway у...

    Корпорація «Біосфера» та McDonald’s розпочали співпрацю у напрямку рециклінгу

    Корпорація «Біосфера» та McDonald’s розпочали співпрацю у напрямку рециклінгу. Відсортований поліетилен із ресторанів McDonald’s потрапляє на рециклінговий завод Polygreen....

    Чорна піца та рожевий багет: як «Сільпо» додає кольору Чорній п’ятниці

    Мережа супермаркетів «Сільпо» вирішила додати фарб Чорній п’ятниці та запропонувати альтернативу традиційному шопінг-хаосу. З 23 по 30 листопада «Сільпо»...

    Сирна «Корона» та кульки у чорному перці — українські сири, які визнав світ

    5 листопада в Португалії, місті Візеу, офіційно завершився міжнародний сирний конкурс World Cheese Awards 2024. Цього року на конкурсі...

    Може вас зацікавити

    Нагетси з міцелію покращують здоров’я серця, містять клітковину і білок

    У вересні Meati запустила новий вебмагазин, де вона пообіцяла...

    Мармурова яловичина, вирощена в лабораторії, стала продуктом року на світовому конкурсі

    AgTech Breakthrough Awards — це міжнародна премія, що присуджується...

    Вибір редактора
    В продовження теми