Вчені з Wageningen University & Research (WUR) та голландського стартапу Geneus Biotech щойно створили нове науково-дослідницьке партнерство для розробки клітинної ікри.
Проєкт, очолюваний доктором Ар’яном Палстрою з WUR та доктором громадського управління Geneus Сундарарахаваном Паттабіраманом, вирішує проблему білуги, виду осетрових, що знаходиться на межі вимирання через апетит людства до її незапліднених яєць.
Продукт, який розробляють дослідники, іменується Magiccaviar. Його отримують в результаті вирощування клітин рибної ікри з ооцитів, отриманих методом in vitro. Клітини для вирощування відбираютимуть з білузького осетра. Але поки що технологію відпрацьовують на стерляді, яка тісно пов’язана з осетровою білугою, але є меншою за розміром.
«Близькопородний вид осетрових використовується для розробки методу вирощування ікри, щоб мінімізувати несприятливий вплив на дуже рідкісний вид», — пояснила доктор Мюріель Вернон, член правління Geneus.
Оскільки два види філогенетично близькі, очікується, що перенесення технології на білугу пройде відносно легко.
Окрім боротьби з вимиранням рідкісного виду риб, лабораторно вирощена ікра також полегшить питання прозорості ланцюга поставок. Ба більше, ймовірно, це вирішить проблему фальсифікату. Оскільки традиційно вирощувані осетри вимагають чверть століття для нересту, ікра стала одним з найбільш підроблюваних морепродуктів у світі.
Нагадаємо, компанія «Екосвіт», що працює у Сумській області, виготовляє рослинний замінник ікри — з конопель.