Ініціатором приготування та популяризації страви на Вінничині став Михайло Нагорняк, селекціонер, директор та власник компанії «Мнагор», що спеціалізується на солодкій кукурудзі.
«Так сталося, що на одній із ділянок град побив кукурудзу, утворивши «рани» на рослинах. Цей паразит (сажковий гриб – прим. ред.) потрапив на кукурудзяні початки і почав там розвиватися. Солодка кукурудза стала гарним живильним середовищем для гриба», – згадує селекціонер.
Додає, що спочатку з хворобою почали боротися. Збирали гриби вручну та виносити на край поля. Але потім зацікавилися темою глибше і віднайшли спосіб застосування грибів у якості їжі.
Сажковий гриб ще називають «мексиканським трюфелем». Таку комерційно привабливу назву придумали американські маркетологи, адже дослівно «вітлакоче» перекладається як «воронячі гівняшки».
Михайло Нагорняк розповідає, що страва має дещо димний аромат з легким ванільним присмаком.
«Наша мета – популяризувати її на Вінничині. Маємо домовленість з ресторанами, і вже готували страву в одному із них. Зараз удосконалюємо рецептуру та хочемо, щоб це було подільською родзинкою», – говорить він.
Для рестораторів, які хочуть подавати вітлакоче, виникає проблема в наявності сировини та стабільних поставках. Це сезонне блюдо, яке можна готувати протягом двох літніх місяців, коли визріває молода кукурудза.
Водночас фермери поки що не готові розглядати вирощування сажки як виробничий напрямок, тому що фактично це грибкова хвороба, з якою вони боряться.
«Ми розглядаємо можливість вирощування гриба на невеличкій ділянці – контрольовано та прогнозовано», – каже Нагорняк.
Інша пересторога виникає з приводу психологічного сприйняття страви. Половина працівників ресторану, де готували пробне блюдо, так і не згодилась його скуштувати.
«Але страва вийшла смачна. Я з’їв дві тарілки. З кожною ложкою ти відкриваєш щось нове», – говорить експериментатор.
Він радить збирати гриб у молодому стані, коли він ще не дозрів і ледь почав чорніти. Це дає після приготування більш благородний земляний колір та аромат ванілі.
Джерела: Facebook, Радіо «Такт»