Ще 17 років тому його родина поставила собі за мету зробити так, аби про Україну говорили, як про винну державу. І тепер  вино із блакитно-жовтим прапором на пляшці п’ють від Бразилії до Японії. Сьогодні ми говоримо з Гіоргі Іукурідзе, власником компанії  SHABO,  про місце України на винному ринку світу, вплив кліматичних змін на врожай і про те, чого ніколи не зроблять в SHABO. 


Що зараз відбувається у галузі виноробства та споживання вина? 

Зараз ми знов знаходимось на шляху повернення з карантину. Дуже відчувається, що людям потрібне свято, тому вони залюбки відвідують фестивалі, дегустації та світські заходи. Подорожують для цього, як у інші міста та регіони України, так і за кордон. Деякі заходи б’ють рекорди щодо кількості відвідувачів, навіть у порівнянні з доковідними роками. Щодо питання про споживання українцями вина — наразі ми спостерігаємо збільшення інтересу до вин преміум-класу, а також попиту на ігристе вино. Раніше воно асоціювалось з Новим Роком чи 8 березня, а тепер люди обирають ігристе незалежно від святкових дат, оцінюючи легкість та водночас багатогранність смаку цього напою. 

ми спостерігаємо збільшення інтересу до вин преміум-класу

А як взагалі карантин позначився на вас та всій галузі загалом?

Ви напевно знаєте, що під час першої хвилі карантину обсяги продажу багатьох продуктів зменшились. Тенденцію приросту демонстрували лише товари, які входять до переліку «перших необхідних», як-то продукти харчування, медикаменти, тощо.

Тому продаж у винному сегменті також знизився — в цілому, на 30%. Однак зараз ми почали наздоганяти допандемійні показники, а в деяких сегментах ще й демонструвати приріст. Так, наприклад, вина преміум-сегменту почали купувати в два рази більше. А продажі у нашому онлайн-магазині shaboshop у 2020 році виросли в 100 разів у порівнянні з 2019.

продажі у нашому онлайн-магазині у 2020 році виріс в 100 разів

Стосовно потужностей — якось треба було їх зменшувати?

Наші потужності залежать від погоди. 2020 рік був загалом непростий, а ще й додалась посуха. Теруару Шабо пощастило трохи більше, ніж багатьом виноградникам країни:  ми знаходимось на півострові між лиманом та морем і в нас є хороше живлення з землі, однак врожай 2020-го все одно був значно меншим по обсягам, ніж ми очікували. Нас тішить лише той факт, що експерти високо оцінюють його великий потенціал. Тож, обсяги будуть меншими, але якість вина 2020 року оцінять найприскіпливіші шанувальники. 

Теруару Шабо пощастило трохи більше, ніж багатьом виноградникам країни: ми знаходимось на півострові між лиманом та морем

Цього року є вже прогнози врожаю? Бо 2021 рік показав, що таке справжній холод та пізнє літо.

Ми дійсно помічаємо, що клімат змінюється. Ми адаптуємось, і робимо все можливе задля збереження найголовнішого, що в нас є — виноградників. У нас їх 1200 га. Ми завезли добірні сорти з кращих розплідників Франції, Італії та Грузії і висадили на відповідних мікроділянках теруара. Вдалося також зберегти і примножити унікальний автохтонний сорт Тельті-Курук, який є тільки в Україні. В SHABO найбільші (40 га) та найстарші кореневласні насадження цього сорту. У виноградниках зосереджено 80% нашої діяльності щодо створення вина. Це робота відбувається у співпраці з експертом зі світовим ім’ям Stéphane Derenoncourt з Франції. 

А як можна утримати вологу? Крапельний полив — це перше що приходить у голову.

SHABO ніколи не застосовує крапельне зрошення. Адже при використанні цієї системи неможливо претендувати на класифікацію вина, яка гарантує відповідну та підтверджену від експертів якість. Ми, перша та єдина виноробня в країні, яка має статус Контрольованих найменувань за походженням, що є аналогом французького Appellation d’Origine Controlee. Аби отримати його потрібно пройти складний та довготривалий процес. Наприклад, один з етапів — експерти впродовж п’яти років контролювали всі стадії роботи в нашому теруарі: від ягоди до пляшки вина. Тож наші виноградарі використовують комплексний підхід, спрямований на утримання вологи в ґрунті. Це і нормування врожаю, і зменшення навантаження на лозу, і використання спеціальних глин, якими захищають листя винограду, тощо.

(прим. ред. – Класифікація вина може бути проведена за різними методами, включаючи місце походження або апелласьон, методи виніфікації та стиль, солодкість та мілезим,  або сорт. Практики різняться в різних країнах та регіонах походження, і багато практик з часом змінюються. Деякі класифікації користуються офіційним захистом, оскільки є частиною винного законодавства у країні походження, тоді як інші створені, наприклад, організаціями виробників без такого захисту. – Вікіпедія)

Експерти впродовж п’яти років контролювали всі стадії роботи в нашому теруарі: від ягоди до пляшки вина

Тобто це все через класифікацію?

Звісно ні. Не дарма є відома фраза «лоза має страждати». З крапельним поливом лоза може просто «облінитися» і ми отримаємо водянистий виноград, без особливостей смаку. Лоза має «працювати», заглиблюватися у ґрунт, шукати воду та вбирати в себе більш чисті мінерали. Від цього ж залежить якість винограду. Тому це не класичний спосіб виноробства. Але, якщо вже казати насправді, то у нас дуже гарний клімат. Зараз, навіть коли ми спостерігаємо зміну клімату, ми маємо багато переваг над виноробами зі Старого світу. Наприклад, із тієї ж самої Франції — вона знаходиться далі на північ, ближче до Ла Маншу та океану і там занадто багато опадів.  Отже у нас кращі і температура, і вологість.

Тобто теоретично в Україні можна виробляти якісніше вино?

Безумовно. І ми вже його виробляємо.

А таке якісне вино потрібне нашому споживачу? Українці взагалі вже почали розібратися у вині? 

Вино — це справа смаку кожної конкретної людини. Колись була тенденція, що в Україні по продажу лідирували десертні та напівсолодкі вина. Та, як я вже зазначав, смак українців змінюється і поціновувачів сухих вин стає значно більше. 

А чому в нас люблять те, де є цукор? 

На мій погляд, так склалося історично. Зробити якісно сухе вино дуже важко — воно має бути не занадто кислотним та ідеально збалансованим. В радянські часи масово розповсюджували саме десертні вина аби за цукром сховати низьку якість винограду. Звичайно, сучасні достойні українські винороби працюють за іншими правилами. За останні майже 20 років вітчизняні винороби зробили крок далеко вперед: оновилися виноградники і сам підхід в роботі з ними. Зараз використовуються передові технології та обладнання, і в Україні дійсно створюють прекрасні вина, які визнають у всьому світі.

В радянські часи масово розповсюджували саме десертні вина аби за цукром сховати низьку якість винограду

Проте у споживанні десертних вин теж є своя велика філософія та історія. Наприклад, свої напівсолодкі вина ми вперше зробили у минулому році. Аналогом послужили легендарні грузинські вина «Хванчкара» або «Кіндзмараулі», які створюються завдяки високим природним цукрам, присутнім у самій ягоді винограду. Мені дуже подобається їх якість, а у усьому світі у таких вин мільйони шанувальників. Технологія дійсно не проста, вимагає спеціального обладнання, яке дозволяє під час бродіння, коли вино досягає певного рівня солодощі, зупинити процес швидким охолодженням до 4-5 ° C. Так ми досягаємо насиченого смаку свіжої виноградної ягоди та зберігаємо її природну солодкість. Саме тому у природних напівсолодких винах серії Limited Edition немає жодного граму доданого цукру. Вони містять тільки натуральну солодкість винограду.

І на таке вино зберігається попит?

Так, безумовно. Минулого року ми випустили лімітовану колекцію в п’ять тисяч пляшок Ми не встигли навіть створити дизайнерську етикетку — ці вина розкупили буквально за пару місяців. Цього року ми теж випустили цю колекцію вин і її вже розкупають з блискавичною швидкістю. Тираж обмежений і придбати природно-напівсолодкі вина можна лише у нашому фірмовому магазині та онлайн на shaboshop.

А чому так мало?

Це досить складний процес виробництва, який потребує як майстерності технологів, так і спеціального обладнання, яке може дозволити собі не кожен винороб.  

А як до нашого вина ставляться за кордоном?

Приємно відзначити, що українське вино цінують у світі. Про це свідчать як високі оцінки авторитетних експертів, так і попит шанувальників. Сьогодні українська продукція SHABO представлена в 19 країнах — у тому числі, в Канаді, Японії, Ізраїлі, США, Грузії, Естонії, Латвії, Литві, Бразилії, Чехії, Казахстані та Китаї. У нас вже працює мережа власних фірмових магазинів — три в Китаї та один в Грузії. У продукції SHABO більше 500 нагород різних міжнародних конкурсів, серед яких авторитетні Decanter Wine Awards, Mundus Vini, New York IWC та інші. Ми є в ресторанах Michelin у Лондоні, Парижі і у лондонському винному бутику Hedonism Wines (проект Євгена Чичваркіна — Ред). SHABO представляє Україну в Музеї вин у Бордо, в якому виставляють лише по одному з вин від кожної держави. 

Для нашої компанії завжди було важливо створювати та гідно представляти Бренд українського вина. SHABO стала першою українською компанією, що вийшла на міжнародні виставки такого рівня як ProWein Dusseldorf, VinExpo Bordeaux і десятки інших. Тим самим голосно ми голосно заявили про Україну як про виноробну країну. Участю у найбільших світових виставках та конкурсах ми будуємо виноробну репутацію не тільки компанії, а й усієї України.

ми голосно заявили про Україну як про виноробну країну

А яке з ваших вин найпопулярніше за кордоном? 

Їх цікавлять унікальні сорти. В нас є неймовірний автохтонний сорт винограду, тобто той, що росте тільки в одній країні та властивий тому чи іншому виноробному регіону, тобто, абориген. Більш його немає ніде. Це сорт «Тельті-Курук» і він є тільки в Шабо. У перекладі з тюркського «Тельті-Курук» означає «лисячий хвіст». Свою назву сорт отримав завдяки незвичайній формі грона, яка дійсно нагадує кінчик лисячого хвоста. На думку вчених, цей сорт з’явився на території України кілька сотень років тому, у період османського панування. Це вино прекрасно проявляє свій яскравий і унікальний сортовий характер. У його ароматі виразно відчутні квітково-фруктові ноти: п’янка біла акація та стигла айва. У смаку — округлість, огрядність, з характерною для шабського теруара мінеральністю та свіжим післясмаком.

Такий смак з’являється через те, що цей сорт росте на унікальних ґрунтах —  здебільшого на піску, там де нічого не росте. Тим не менше саме там лоза «Тельті-Курук»  знаходить життя. І саме це вино є в мішленовських ресторанах та у винних магазинах в Бордо. Саме з цього сорту створено перше в Україні вино Контрольованих найменувань за походженням. Це український флагман, який дуже цікавить європейців. Щодо Азії, то за останні десять років їхні смаки змінились — спочатку їх цікавили тільки десертні вина, а зараз вони обирають червоні сухі вина. 

Сорт вина «Тельті-Курук» — це український флагман, який дуже цікавить європейців

А що головне у виробництві вина?

Теруар. Виноградники. Команда. Мрія.

Як я казав неодноразово — вино народжується саме в виноградниках. Ми класичні винороби, головне завдання яких — максимально розкрити всі якості винограду та зберегти унікальність теруару в пляшці. За 17 років з занедбаного пострадянського виноробного заводу ми створили одну з найуспішніших та найбільших виноробень України. Ніхто не вірив, але ми зробили неможливе можливим — українські вина, які визнають у всьому світі.

Ніхто не вірив, але ми зробили неможливе можливим — українські вина, які визнають у всьому світі.

На власному прикладі — як нашої родини Іукурідзе так і всієї команди SHABO, ми доводимо , що перемагають мрійники. Ті, які не бояться, а просто беруть і роблять. Звичайно ж, без стратегічних планів, розрахунків, потрібних підходів та фахівців — нічого не побудувати. Але в SHABO все починалося саме з мрії мого батька, мрії нашої сім’ї — створювати вина, якими могли б пишатися усі українці. У SHABO амбітна мета — увійти в ТОП-50 виноробень світу, щоб у всьому світі знали про Великі українські вина.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я