Вчені з Інституту електронних наносистем ім. Фраунгофера (ENAS) працюють над крихітним спектрометром вагою всього один грам з метою масового виробництва чіпа за прогнозованою вартістю близько 1 євро, що дозволить помістити його у смартфони.
На сьогодні вже існують портативні пристрої для вимірювання якості повітря та води, проте вони не придатні для масового ринку через значну собівартість, обмежену функціональність та способи експлуатації.
Крихітний спектрометр працює за тим же принципом, що і звичайний, випромінюючи промені світла в інфрачервоному діапазоні. Світло різної довжини хвилі фрагментується за допомогою регулювального фільтра і підводиться до детектора завдяки інтегрованим хвилеводам.
ENAS створили меншу версію шляхом інтеграції наведення пучка, поділу окремих довжин хвиль і функції виявлення в одній площині.
Для роботи за допомогою смартфона було розроблено додаток з інструкціями. Програмне забезпечення порівнює генерований спектр з еталонними, заздалегідь введеними в базу даних фахівцями.
Вчені вже виготовили мікросхеми та отримали підтвердження концепції. Наразі проводяться оцінки щодо роботи окремих компонентів.
У разі вдало проведеного дослідження міні-спектрометр може вийти на масовий ринок приблизно за два роки, кажуть розробники.
Джерело: Food Navigator