У 900-літньому монастирі Ґрімберґен відкрили інноваційну пивоварню та ресторан

Уперше за 200 років бренд Grimbergen повертається до свого коріння та представляє світові інноваційну пивоварню в абатстві Ґрімберґен у Бельгії.

Ультрасучасна броварня абатства Ґрімберґен повертає мистецтво пивоваріння до його витоків — туди, звідки все почалося майже 900 років тому, коли й було засноване абатство. Це вперше, майже за 200 років, пивоваріння повернеться до абатства після того, як його виробництво тут припинилося через зруйнування будівлі у Французькій революції.

Пивоварня абатства стане центром інновацій, поєднуючи традиції пивоваріння, увібрані зі стародавніх книг абатства, з новітніми технологіями — для створення лімітованих партій неперевершеного пива преміум класу.

На честь цієї події компанія Grimbergen у Європі випустила у продаж три нові сорти пива — Grimbergen Magnum Opus Brut Beer, Grimbergen Ignis Quadruple і Grimbergen Astrum Pale Ale.

Абатську пивоварню побудовали в тісному партнерстві абатства Ґрімберґен і Carlsberg Group. Кєєс т’Харт, президент і головний виконавчий директор Carlsberg Group, глобального ліцензіата Grimbergen, розповів: «Бренд Grimbergen знаходиться в центрі нашого портфеля крафта і спеціалітету, який зростає. Запуск пивоварні в абатстві — важливий крок у розвитку наших спеціальних сортів, світовий попит на які постійно збільшується. Вважаю, що завдяки Grimbergen Abbey Brewery любителі пива по всьому світу зможуть відправитися в неймовірну подорож з відкриття нових смаків».

Провізор абатства, панотець Карел Стаутемас, відіграв важливу роль у будівництві нового підприємства і приєднався до команди пивоварів як абатський пивовар. Отець Карел зазначає: «Нова мікропивоварня — це місце для відродження традицій минулого, як і наш символ — Фенікс, ми завжди маємо сили піднятися знову, але також ми готові до нового. Ми хочемо об’єднати наш досвід — а це майже дев’ять століть — з інноваціями в пошуку найсмачніших і найунікальніших сортів пива. Я думаю, що ця мікропивоварня дасть нам можливість це робити, досліджуючи й експериментуючи зі стилями та інгредієнтами, і це насправді дуже захоплює».

У новій пивоварні також є бар і ресторан, де відвідувачі можуть скуштувати різні сорти пива Grimbergen і поєднувати їх із стравами з ресторану Fenikshof. Цього року тут також з’явиться Центр історії пивоваріння, який дасть відвідувачам можливість зануритися в багату спадщину Grimbergen і майстерність, яка стоїть за його інноваційними сортами.

В Україні в портфелі Carlsberg Ukraine наразі представлені 4 сорти бренду: Grimbergen Double-Ambrée, Grimbergen Blonde, Grimbergen Blanche, Grimbergen Belgian Pale Ale.

Більш детальну інформацію про пивоварню абатства Ґрімберґен і пиво Grimbergen можна знайти на сайті grimbergen.com.

***

Carlsberg Ukraine є частиною Carlsberg Group, однієї із провідних пивоварних груп у світі з великим портфелем брендів пива та інших напоїв. До складу Carlsberg Ukraine входять заводи в Запоріжжі, Києві та Львові. У портфель Carlsberg в Україні входять пиво, алкогольні та безалкогольні напої таких торговельних марок, як «Львівське», Robert Doms, Baltika, Carlsberg, Tuborg, Kronenbourg 1664, «Арсенал», «Квас Тарас», Somersby, Guinness, Seth & Riley’s Garage, Warsteiner, Grimbergen та інші. Більш детальну інформацію можна отримати на сайті carlsbergukraine.com.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Схожі теми

Сподобалось навіть принцу: в ЕС вперше дегустували м’ясо із клітин

Приватна дегустація культивованих свинячих ковбасок пройшла у новій штаб-квартирі Meatable у Лейдені після отримання дозволу від уряду Нідерландів.Варто зазначити,...

Німці будуватимуть біореактори для вирощування лабораторного м’яса у національних масштабах

Компанія стверджує, що закрила найбільший раунд початкового фінансування в індустрії клітинного сільського господарства в Європі. The Cultivated B. виходить із...

Ізраїльська інновація знизить вартість лабораторного м’яса в рази — до $13 за кіло.

Ця технологія стала значним проривом на тлі занепокоєнь щодо низької ефективності наявних методів виробництва, які стримують масштабування альтернативного м’яса.Зокрема,...

Вчені винайшли желатин із гороху, який перетворюється в гель і назад

Відкриття такої можливості відбулося випадково у 2022 році доктором Лінг’юнь Чен та її командою з Департаменту сільськогосподарських, продовольчих і...

Мармурова яловичина, вирощена в лабораторії, стала продуктом року на світовому конкурсі

AgTech Breakthrough Awards — це міжнародна премія, що присуджується компаніям, які впроваджують інноваційні рішення у виробництві їжі та сільському...

Німці створили сир із дріжджів, який продаватимуть супермаркети, які є і в Україні

Серед магазинів, що розпочали продаж, — мережі Rewe, Billa і Metro. Це унікальне досягнення стало можливим після успішного залучення компанією...

Може вас зацікавити

Велика цукрова компанія створила соковите рослинне м’ясо із жому

Fidesse – це інгредієнт, який має надати ідеальної текстури...

«Продуктами року» 2022 споживачі назвали рослинний чеддер та котлети із грибів

«Це найбільша нагорода за інноваційні продукти, яку обирають споживачі....

Вибір редактора
В продовження теми